Skip to content

10 Amsterdam Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block2618
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,000
41%
Improvement Value:$113,200
59%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+6.7%
2024$6,348+1.2%
2023$6,271+4.1%
2022$6,022+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$274,000
Sq Ft1,032DeedBook 6431, Page 639Recorded2/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961