Skip to content

46 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1964

Last Sale Price
$119,500
Last Sale Date
Nov 30, 1992

Property Information

Block2622
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
40%
Improvement Value:$122,600
60%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,252+6.7%
2024$6,798+1.2%
2023$6,715+4.1%
2022$6,448+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 2635, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1964