Skip to content

61 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 15, 1986

Property Information

Block2623
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
35%
Improvement Value:$152,200
65%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+6.9%
2024$7,512+1.3%
2023$7,418+4.3%
2022$7,113+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2364, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1955