Skip to content

76 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Date
Nov 9, 2007

Property Information

Block2624
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
42%
Improvement Value:$114,600
58%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,678+7.0%
2024$6,244+1.3%
2023$6,165+4.3%
2022$5,909+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961