Skip to content

5 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1959

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block2634
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
39%
Improvement Value:$126,600
61%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+6.7%
2024$6,890+6.0%
2023$6,500+4.1%
2022$6,241+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,900
Sq Ft1,256DeedBook 6427, Page 1268Recorded1/20/2021

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 2090, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1959