Skip to content

11 Claude RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$257,731
Last Sale Date
Jun 17, 2010

Property Information

Block2644
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
38%
Improvement Value:$138,000
62%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,844+6.7%
2024$7,352+1.2%
2023$7,263+4.1%
2022$6,974+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$257,731
DeedBook 6059, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3377, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1961