Skip to content

28 Kay Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2004

Property Information

Block2655
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
35%
Improvement Value:$154,700
65%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,183+6.9%
2024$7,654+1.3%
2023$7,558+4.3%
2022$7,247+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3504, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1965