Skip to content

4441 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1987

Last Sale Price
$245,100
Last Sale Date
Nov 10, 2003

Property Information

Block2658
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page318

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
21%
Improvement Value:$183,900
79%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,236+6.7%
2024$7,719+1.2%
2023$7,626-0.3%
2022$7,649+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,100
DeedBook 4629, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3948, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1987