Skip to content

423 Church StTrenton, NJ 08620

Built 1892

Last Sale Price
$40,986
Last Sale Date
Feb 7, 2011

Property Information

Block2661
Lot32.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page326

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
37%
Improvement Value:$86,900
63%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,870+6.7%
2024$4,565+1.2%
2023$4,509-0.3%
2022$4,523+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,986
DeedBook 6094, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1892