Skip to content

1 Zelley AveTrenton, NJ 08620

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block2663
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
26%
Improvement Value:$188,800
74%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,965+6.7%
2024$8,403+1.2%
2023$8,301-0.3%
2022$8,327+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,456DeedBook 6602, Page 429Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$190,900
DeedBook 3728, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1992