Skip to content

376 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1930

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block2663
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,785
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
24%
Improvement Value:$212,400
76%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,871+6.7%
2024$9,252+1.2%
2023$9,140-0.3%
2022$9,168+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft3,785DeedBook 6421, Page 1206Recorded11/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1930