Skip to content

286 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1900

Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block2663
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page326

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
27%
Improvement Value:$166,700
73%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,014+6.7%
2024$7,511+1.2%
2023$7,420-0.3%
2022$7,443+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900