Skip to content

212 Elton AveTrenton, NJ 08620

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 1988

Property Information

Block2674
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
34%
Improvement Value:$167,500
66%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,011+6.7%
2024$8,446+1.2%
2023$8,343+4.1%
2022$8,011+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964