Skip to content

208 Elton AveTrenton, NJ 08620

Built 1969
Other Exempt

Last Sale Price
$328,500
Last Sale Date
Nov 16, 2006

Property Information

Block2674
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
33%
Improvement Value:$178,300
67%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$5,541+2.3%
2007$5,419+5.1%
2006$5,158+8.4%
2005$4,759+5.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$328,500
DeedBook 5520, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1969