Skip to content

194 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Jun 25, 1993

Property Information

Block2674
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
38%
Improvement Value:$134,700
62%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+7.2%
2024$6,730+1.3%
2023$6,643+4.5%
2022$6,358+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2698, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1965