Skip to content

158 State Hwy 156

Trenton, NJ 08620

Built 1936

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Nov 6, 1992

Property Information

Block2678
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
46%
Improvement Value:$70,900
54%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,659+6.7%
2024$4,367+1.2%
2023$4,314-0.3%
2022$4,327+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 2633, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1936