Skip to content

744 Ydv-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1970

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block2705
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
36%
Improvement Value:$141,000
64%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,732+6.7%
2024$7,247+1.2%
2023$7,159-0.3%
2022$7,181+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$307,500
Sq Ft1,308DeedBook 6486, Page 616Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 6187, Page 842Recorded2/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970