Skip to content

12 Village DrTrenton, NJ 08620

Built 1957

Last Sale Date
Nov 24, 1997

Property Information

Block2706
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
35%
Improvement Value:$149,300
65%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,859+6.9%
2024$7,350+1.3%
2023$7,258-0.3%
2022$7,281+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957