Skip to content

3 Colts Neck TerrTrenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block2707
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
42%
Improvement Value:$118,300
58%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,185+6.7%
2024$6,735+5.2%
2023$6,403-0.3%
2022$6,424+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,014DeedBook 6456, Page 1Recorded9/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960