Skip to content

69 Village Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block2709
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,582
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
23%
Improvement Value:$322,700
77%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,783+6.7%
2024$13,856+1.2%
2023$13,688-0.3%
2022$13,730+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 6011, Page 981

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 4022, Page 278

Property Sale

Sale
$188,400
DeedBook 2467, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1988