Skip to content

3837 Cross-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Vacant Land

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block2712.01
Lot147.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page301

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,065+6.7%
2024$10,371+1.2%
2023$10,246-0.3%
2022$10,277+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 6367, Page 132Recorded5/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 6061, Page 509