Skip to content

11 Cullen WayTrenton, NJ 08620

Built 2005

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 9, 2020

Property Information

Block2712
Lot11.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page313

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,103
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
21%
Improvement Value:$375,700
79%
Total Assessment$477,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,820+6.7%
2024$15,765+3.9%
2023$15,179-0.3%
2022$15,226+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft3,103DeedBook 6403, Page 1102Recorded5/13/2020

Property Sale

Sale
$465,900
DeedBook 5089, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2005