Skip to content

205 Carlisle AveTrenton, NJ 08620

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 1999

Property Information

Block2712
Lot126
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,291
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
37%
Improvement Value:$129,400
63%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$5,373+2.4%
2013$5,246-1.5%
2012$5,325+2.0%
2011$5,218+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955