Skip to content

130 Uncle Pete'S RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1775

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 4, 2014

Property Information

Block2714
Lot30.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page314

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage13.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,300
67%
Improvement Value:$74,000
33%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+6.7%
2024$7,409+1.2%
2023$7,319-0.3%
2022$7,341+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,975DeedBook 6188, Page 57Recorded2/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1775