Skip to content

55 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block2716.01
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3381

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
26%
Improvement Value:$232,100
74%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,051+6.7%
2024$10,358+1.2%
2023$10,233-0.3%
2022$10,264+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 4365, Page 217

Property Sale

Sale
$175,103
DeedBook 2992, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1995