Skip to content

14 Sunflower LaneTrenton, NJ 08620

Built 1995
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2000

Property Information

Block2716.01
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
27%
Improvement Value:$222,400
73%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$7,948+11.2%
2009$7,148+3.5%
2008$6,905+2.2%
2007$6,755+5.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995