Skip to content

90 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block2716.02
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
27%
Improvement Value:$214,300
73%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,346+6.7%
2024$9,698+1.2%
2023$9,580-0.3%
2022$9,610+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$193,131
DeedBook 3146, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1996