Skip to content

94 Kristopher DriveTrenton, NJ 08620

Built 1996
Other Exempt

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 15, 2013

Property Information

Block2716.02
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,755
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
29%
Improvement Value:$192,500
71%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$8,214+1.2%
2014$8,119+2.3%
2013$7,936-1.4%
2012$8,050+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,755DeedBook 6183, Page 477Recorded11/25/2013

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 4787, Page 60

Property Sale

Sale
$164,984
DeedBook 3146, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1996