Skip to content

138 Cornflower RdTrenton, NJ 08620

Built 1997

Last Sale Price
$178,775
Last Sale Date
Mar 3, 1998

Property Information

Block2716.03
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3391

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
27%
Improvement Value:$223,600
73%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,833+6.7%
2024$10,153+1.2%
2023$10,030-0.3%
2022$10,061+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$178,775
DeedBook 3335, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1997