Skip to content

119 Cornflower RdTrenton, NJ 08620

Built 1997

Last Sale Price
$178,435
Last Sale Date
Aug 19, 1998

Property Information

Block2716.03
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3391

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
26%
Improvement Value:$232,900
74%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,079+6.7%
2024$10,385+1.2%
2023$10,259-0.3%
2022$10,290+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$178,435
DeedBook 3431, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1997