Skip to content

20 Tea Rose LaneTrenton, NJ 08620

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2004

Property Information

Block2716.04
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3391

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
30%
Improvement Value:$196,100
70%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+6.7%
2024$9,202+1.2%
2023$9,091-0.3%
2022$9,119+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,921
DeedBook 3223, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1997