Skip to content

130 Cornflower RdTrenton, NJ 08620

Built 1997

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 1, 2005

Property Information

Block2716.04
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page3391

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
27%
Improvement Value:$226,000
73%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,910+6.7%
2024$10,226+1.2%
2023$10,102-0.3%
2022$10,133+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 5160, Page 246

Property Sale

Sale
$180,813
DeedBook 3283, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1997