Skip to content

77 Allen StTrenton, NJ 08620

Built 1740

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Aug 19, 1983

Property Information

Block2716
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page335

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
36%
Improvement Value:$116,500
64%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,414+6.7%
2024$6,011+1.2%
2023$5,939-0.3%
2022$5,957+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 2228, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1740