Skip to content

74 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block2716
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,393
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
35%
Improvement Value:$135,500
65%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+6.7%
2024$6,930+5.1%
2023$6,596-0.3%
2022$6,617+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,393DeedBook 6461, Page 1866Recorded10/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1954