Skip to content

14 Richbell RdTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$318,500
Last Sale Date
Oct 5, 2023

Property Information

Block2721
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,065
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
39%
Improvement Value:$109,900
61%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,354+6.7%
2024$5,955+1.2%
2023$5,883-0.3%
2022$5,901+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$318,500
Sq Ft1,065DeedBook 6537, Page 1053Recorded10/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952