Skip to content

399 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1950

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 19, 2002

Property Information

Block2721
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
38%
Improvement Value:$107,700
62%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,160+6.7%
2024$5,774+1.2%
2023$5,704-0.3%
2022$5,721+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4275, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1950