Skip to content

111 Longwood DrTrenton, NJ 08620

Built 1956

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Sep 29, 1983

Property Information

Block2722
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
39%
Improvement Value:$109,700
61%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,361+6.7%
2024$5,962+1.2%
2023$5,890-0.3%
2022$5,908+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 2230, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1956