Skip to content

4591 Cross-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 2008

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 23, 2009

Property Information

Block2724
Lot109
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page340

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,111
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
18%
Improvement Value:$361,000
82%
Total Assessment$442,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,587+10.1%
2024$14,153+1.2%
2023$13,982-0.3%
2022$14,025+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$490,000
DeedBook 5991, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5086, Page 242