Skip to content

11 Jimarie CourtTrenton, NJ 08620

Built 2002

Last Sale Price
$296,900
Last Sale Date
Jun 14, 2002

Property Information

Block2724
Lot14.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page329

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
23%
Improvement Value:$291,900
77%
Total Assessment$377,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,296+6.7%
2024$12,462+1.2%
2023$12,311-0.3%
2022$12,349+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$296,900
DeedBook 4330, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 2002