Skip to content

10 Jimarie CourtTrenton, NJ 08620

Built 2002

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block2724
Lot14.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page329

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,410
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
22%
Improvement Value:$284,800
78%
Total Assessment$367,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,947+6.7%
2024$12,135+1.2%
2023$11,988-0.3%
2022$12,025+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,410DeedBook 6417, Page 8Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$301,900
DeedBook 4301, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 2002