Skip to content

5078 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 2021

Last Sale Price
$421,025
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block2724
Lot18.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
20%
Improvement Value:$268,200
80%
Total Assessment$336,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,848+6.7%
2024$11,105+1.2%
2023$10,970+392.9%
2022$2,226+3.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$421,025
DeedBook 6413, Page 567Recorded9/10/2020