Skip to content

20 Giada CtTrenton, NJ 08620

Built 2019

Last Sale Price
$472,882
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block2724
Lot31.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page329

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
20%
Improvement Value:$338,600
80%
Total Assessment$424,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,952+6.7%
2024$14,015+1.2%
2023$13,845+2.2%
2022$13,550+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$472,882

From:

To:

DeedBook 6344, Page 1984Recorded10/16/2018