Skip to content

19 Giada CtTrenton, NJ 08620

Built 2018

Last Sale Price
$474,650
Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block2724
Lot31.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page329

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
21%
Improvement Value:$316,300
79%
Total Assessment$402,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,174+6.7%
2024$13,285+2.9%
2023$12,915+5.2%
2022$12,274+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$474,650

From:

To:

DeedBook 6347, Page 422Recorded11/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018