Skip to content

17 Giada CtTrenton, NJ 08620

Built 2019

Last Sale Price
$486,400
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block2724
Lot31.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page329

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,711
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
20%
Improvement Value:$338,600
80%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,963+6.7%
2024$14,025+1.2%
2023$13,855+2.2%
2022$13,560+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$486,400

From:

To:

DeedBook 6370, Page 1676Recorded6/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019