Skip to content

7 Blake CtTrenton, NJ 08620

Built 2019

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block2724
Lot31.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page329

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,748
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
20%
Improvement Value:$368,700
80%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,147+6.7%
2024$15,134+3.6%
2023$14,608+9.8%
2022$13,308+2056.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,748DeedBook 6392, Page 620Recorded1/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019