Skip to content

6 Terry CtTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block2724
Lot61.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page331

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,974
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,600
31%
Improvement Value:$237,800
69%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,066+5.4%
2024$11,445+1.2%
2023$11,306-0.3%
2022$11,341+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,974DeedBook 6532, Page 1036Recorded8/25/2023

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,974DeedBook 6491, Page 1736Recorded7/13/2022

Property Sale

SaleMulti
$515,000
DeedBook 4338, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1955