Skip to content

7 Terry CtTrenton, NJ 08620

Built 2005

Last Sale Price
$667,971
Last Sale Date
Oct 24, 2005

Property Information

Block2724
Lot61.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page331

Building Details

Building Class18
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
16%
Improvement Value:$512,700
84%
Total Assessment$607,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,394+6.7%
2024$20,053+1.2%
2023$19,810-0.3%
2022$19,870+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$667,971
DeedBook 5242, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 2005