Skip to content

8 Mill RdTrenton, NJ 08620

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block2726
Lot14.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page341

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
29%
Improvement Value:$260,400
71%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,926+6.7%
2024$12,115-3.9%
2023$12,608+7.6%
2022$11,720+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6559, Page 367

Property Sale

Sale
$367,000
Sq Ft2,544DeedBook 6402, Page 1509Recorded4/29/2020

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6100, Page 231

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 5120, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 2004