Skip to content

131 Sawmill RoadTrenton, NJ 08620

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2006

Property Information

Block2730
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page342

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
25%
Improvement Value:$281,700
75%
Total Assessment$375,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,233+6.7%
2024$12,403+1.2%
2023$12,253-0.3%
2022$12,290+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4855, Page 42

Property Sale

SaleMulti
$117,900
DeedBook 2295, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1971