Skip to content

Ydv-Allentown Rd(Block 2732 Lot 7.01)Trenton, NJ 08620

Commercial

Last Sale Price
$2,652,000
Last Sale Date
Jan 31, 2011

Property Information

Block2732
Lot7.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page332

Building Details

Building Class10
Description9MW SOLAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage63.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,071,600
46%
Improvement Value:$3,628,400
54%
Total Assessment$6,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$236,108+6.7%
2024$221,301-30.7%
2023$319,134-0.3%
2022$320,112+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$2,652,000
DeedBook 6094, Page 237

Property Sale

SaleMulti
$1,650,000
DeedBook 5667, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 3719, Page 271